Koruna absurdnosti

28.04.2011

Vláda premiéra Nečase se proslavila řadou „nej“. Bohužel obvykle v tom negativním smyslu. Asi její nejvýznamnější „nej“ je to, že je vládou, která stihla mít nejvíce korupčních afér za krátkou dobu svého vládnutí. Což je jistě problém pro vládu, která svůj program postavila z velké části na boji proti korupci. V důsledku korupčních afér tato vláda již prošla řadou vládních krizí. Z té poslední však vychází tak, že nasadila korunu absurdnosti svému dosavadnímu „protikorupčnímu“ úsilí. Zřídila totiž funkci ministra pro boj proti korupci.
Tento krok by byl důvěryhodný, kdyby tuto funkci ustanovila ihned po svém vzniku. Možná by takový ministr zabránil korupční kauze „Drobil“ nebo by navrhl odpovídající vyřešení korupční kauzy „Vondra“.
Tento úřad však nebyl zařízen proto, že by vláda svůj boj s korupcí snad myslela vážně, ale proto, že bylo třeba vytvořit nějakou „trafiku“ pro končícího ministra vnitra Johna. Tak tedy z tohoto důvodu bude vytvořen úřad, který jistě bude čerpat nemalé peníze ze státního rozpočtu, a tím prohlubovat problém jeho schodku. O výsledcích jeho práce si jistě žádný z občanů ČR iluze nedělá, neboť tato vláda již nejednou ukázala, jakou prioritou pro ni ve skutečnosti boj s korupcí je. A na tyto prostředky bude třeba možná opět zvýšil DPH nebo snížit sociální dávky či jinak ušetřit. Tak tedy tu „trafiku“ pro Johna zaplatíme my všichni. Naivní občan by si mohl myslet, že ministerstva a jiné ústřední orgány se zřizují proto, že jejich potřeba vzešla z celospolečenských potřeb. Nyní však vidíme, že mohou vznikat i ze zcela individuální potřeby najít nové ministerstvo pro jednoho končícího ministra. Opravdu krásná ukázka „rozpočtové zodpovědnosti“ této vlády.
Otázkou však je, koho bude mít budoucí Johnům úřad protikorupčně hlídat. Zda členy vlády (tam by to bylo vzhledem k dosavadním zkušenostem velmi potřebné), nebo nás řádné občany. Odpovědět si jistě umí každý sám.
Pozoruhodné z hlediska „protikorupčního“ úsilí vlády jsou i další změny v jejím obsazení. Nový mladý ministr dopravy Šmerda má již velké zkušenosti z funkce náměstka ministra obrany z doby, kdy se na tomto ministerstvu odehrávaly ty nejzávažnější korupční kauzy. A nový ministr vnitra je také již z minulosti veřejnosti znám, i když ne z korupční, ale z jiné politické aféry.
Také se ukazuje, že nadějnou kariérou, která je zřejmě dobrým předpokladem pro možnost stát se ministrem, je mít vlastní bezpečnostní agenturu. I když těchto podnikatelských subjektů je v ČR jistě jen nepatrné procento z celkového počtu podnikatelských zaměření, již dva ministři v Nečasově vládě vzešli z tohoto intelektuálně podprůměrného prostředí. To také něco vypovídá o vládě, která si vzala za cíl realizovat zásadní ekonomické reformy v této zemi.
Jak vidět, po chystaných změnách se zřejmě důvěra obyvatelstva v tuto vládu o mnoho nezvýší.

komentáře (0)
JUDr. Ing. Jaroslav Staněk, CSc.

Další články autora: